معاونت فرهنگی - پرورشی

بی تردید یکی از نقص های نظام آموزش فعلی، عدم محوریت پژوهش در آن است. دانش آموز حتی در انتهای تحصیلات رسمی آموزش و پرورش نتوانسته روحیه خلاقانه و ابتکار خود را شکوفا کند و در آستانه دانشگاه با روش تحقیق آشنا نیست و از این روفارغ از موضوعات آموزش رسمی، در موضوعی که مورد علاقه خود است به تحقیق بپردازد. پژوهش در عین حال می تواند به عنوان شیوه اثرگذار یادگیری هم،  مورد نظر باشد تا دانش آموز، به جای انفعال در فرآیند یادگیری به صورت فعالانه درآموزش مشارکت نماید. از این روست که در دبیرستان انرژی مثبت قرار بر این است که پژوهش محوری برای همه دانش آموزان و در همه فعالیت های مدرسه وجود داشته باشد.

پژوهش در دبیرستان انرژی مثبت در قالب پژوهش عمومی و اختصاصی دنبال می شود. انجام پژوهش های دانش آموزی با انتخاب موضوع تحقیق توسط خود دانش آموزان و هدایت مشاوران در پایه های اول و دوم دبیرستان و برگزاری دوره های ایده یابی  و سمینارهای آشنایی با حوزه های پژوهشی مهمترین فعالیت های عمومی در حوزه پژوهش و برگزاری دوره های آمادگی شرکت در مسابقات پژوهشی در سطوح منطقه، کشوری و جهانی در شاخه های رباتیک، هوا فضا، مکانیک، ماشینهای شیمیایی،نانو، ثبت ایده و اختراع از مهمترین فعالیت های اختصاصی پژوهشی در دبیرستان انرژی مثبت می باشد.

دبیرستان انرژی مثبت کار فرهنگی و تربیتی را یکی از اولویت های اصلی خود دانسته و مخصوصا در سال های اخیر با تشکیل کارگروه ها و اتاق فکر فرهنگی نقشه جامع فعالیت فرهنگی خود را با توجه به شاخصه های انسان موفق در افق چشم اندار ایران وظیفه تربیتی مدرسه در این خصوص مورد بازبینی قرار داده است. فرهنگ اسلامی ایرانی، همان فرهنگ اسلام ناب محمدی (ص) است که در روح و کالبد فرهنگ ایران زمین دمیده شده و متناسب با زاد و بوم ایرانیان در طی چهارده قرن گذشته توسعه و تکامل یافته است. 

برنامه های معاونت فرهنگی

  • مشارکت دانش‌آموزان در تمامی برنامه های مناسبتی مدرسه (دهه فجر,ماه مبارک رمضان,ایام محرم و…
  • شرکت فعال در مسابقات فرهنگی بیرون از دبیرستان(منطقه ایی-استانی وکشوری)
  • وجود نظام مشارکت دانش‌آموزی و ارائه ی کارنامه ی نـــوین امتیازات فرهنگی
  •  تشکیل شوراهای فعال دانش‌آموزی که در امور اجرایی مشارکت دارند.
  • فضاسازی مطلوب در مدرسه با در نظر گرفتن ایام و مناسبتها
  • انتشار ویژه نامه های مناسبتی و نشــــریه های فرهنگی
  •  استفاده ی مناسب از فرصت صبحگاه و نماز جماعت

آموزش تفکر درست با فرصت دادن به دانش آموزان برای بحث و تبادل نظر

ایجاد انگیزه در دانش آموزان جهت برقراری ارتباط میان محصل و کتاب از طریق ایجاد فعالیت هایی با محوریت کتاب خوانی

ایجاد انگیزه در دانش آموزان جهت برقراری ارتباط میان محصل و کتاب از طریق ایجاد فعالیت هایی با محوریت کتاب خوانی

آماده سازی دانش آموزان جهت شرکت در مسابقات فرهنگی و هنری در سطح مدرسه، منطقه، استان و کشور (قرآن و عترت، احکام، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، شعر و داستان نویسی، تئاتر، سرود، نقاشی و … )

برگزاری مراسمات مذهبی
 (نماز جماعت، مناسبت های مذهبی)

ایجاد روحیه تعاون و همکاری و تقویت آن، از طریق مشارکت در اجرای برنامه های جمعی و گروهی با تکیه بر فعالیت های شورای دانش آموزی مدرسه

افتخارات فرهنگی و پرورشی دوره اول

افتخارات فرهنگی و پرورشی دوره دوم