معرفی معاونت فرهنگی

تعلیم و تربیت ، دو بال سعادت دانش آموز

دبیرستان انرژی مثبت در راستای پرورش عناصری موثر و مفید برای خود و جامعه، اهداف زیر را نصب العین خود قرار داده است.

پرورش به جریان یا فرآیندی منظم و مستمر گفته می‌شود که هدف آن هدایت رشد جسمانی و روانی ، یا به طور کلی هدایت رشد همه جانبه‌ی شخصیت پرورش یابندگان در جهت کسب و درک معارف الهی و انسانی و هنجار‌های مورد پذیرش اجتماعی و نیز کمک به شکوفا شدن استعداد‌های بشری است . این تعریف جامع هدف‌هایی جامع را طلب می‌کند .

یک نظام پرورشی موفق هم به فرد در شکوفا ساختن استعداد‌های ذاتی‌اش کمک می‌کند و هم او را به عنوان یک فرد آگاه از مسائل جهانی و متعهد به ارزش‌های اجتماعی و جامعه‌ای که در آن رشد می‌کند پرورش می‌دهد . هدف عمده‌ی نظام تربیتی پرورش دادن انسان کامل الهی است .

برنامه های معاونت فرهنگی

  • اعتقادی: تقویت ایمان و اعتقاد به مبانی اسلامی و بسط بینش الهی بر اساس قرآن کریم ، سنت پیامبر (ص) و ائمه‌ی معصومین با مراعات اصول ۱۲ و ۱۳ قانون اساسی در مورد پیروان مذاهب اسلامی و اقلیت‌های دینی .
  • اخلاقی: شناخت ، پرورش و هدایت استعداد‌های افراد در جهت اعتلای فرد و جامعه
  •  علمی و آموزشی: تقویت روحیه‌ی حقیقت جویی ، تعقل و تفکر ، مطالعه ، بررسی ، تعمق ، تحقیق ، نقادی و ابتکار در تمام زمینه‌های اسلامی ، فرهنگی  علمی و فنی .
  • فرهنگی و هنری: شناخت ، پرورش و هدایت ذوق و استعداد هنری و زیبایی شناسی .
  •  اجتماعی: پرورش روحیه‌ی پاسداری از قداست و استواری بنیان و روابط خانواده بر پایه‌ی حقوق و اخلاق اسلامی
  • سیاسی و نظامی: تربیت روحیه‌ی پذیرش حاکمیت مطلق خداوند بر جهان و انسان و آشنایی با روش‌ها و شیوه‌های اعمال این حاکمیت در جامعه براساس اصل ولایت فقیه .
  •  اقتصادی: توجه به اهمیت رشد اقتصادی به عنوان وسیله‌ای برای رسیدن به رشد و تکامل معنوی انسان .
  •  زیستی: تأمین سلامت جسمی و روانی از طریق فراهم ساختن لوازم ، شرایط و محیط مناسب برای تربیت بدنی ، ورزش و تفریحات سالم .

دبیرستان انرژی مثبت کار فرهنگی و تربیتی را یکی از اولویت های اصلی خود دانسته و مخصوصا در سال های اخیر با تشکیل کارگروه ها و اتاق فکر فرهنگی نقشه جامع فعالیت فرهنگی خود را با توجه به شاخصه های انسان موفق در افق چشم اندار ایران وظیفه تربیتی مدرسه در این خصوص مورد بازبینی قرار داده است. فرهنگ اسلامی ایرانی، همان فرهنگ اسلام ناب محمدی (ص) است که در روح و کالبد فرهنگ ایران زمین دمیده شده و متناسب با زاد و بوم ایرانیان در طی چهارده قرن گذشته توسعه و تکامل یافته است. پیشرفت و تعالی همه جانبه ی دبیرستان انرژی مثبت نیز مستلزم بهره گیری موثر و هوشمندانه از امور فرهنگی که مورد تایید معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بوده است.همانطوری که حضرت امام خمینی (ره) فرمودند: مسئله فرهنگ و آموزش و پرورش در راس مسائل کشور است و اگر مشکل فرهنگی و آموزشی به صورتی که مصالح کشور اقتضا می کند حل شود، مسائل دیگر به آسانی حل می گردد.

افتخارات فرهنگی و پرورشی دبیرستان دوره دوم​

کلاس‌های فرهنگی و هنری

توجه‌ ویژه‌ی مسئولین مجموعه آموزشی انرژی مثبت به امور فرهنگی-هنری، این مجموعه را بر آن داشته تا بخشی از فعالیت‌های ثابت هفتگی دانش‌آموزان را به این حوزه اختصاص دهند و به دانش‌آموزان فرصت می‌دهد تا از بین رشته‌های مختلفی رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود را انتخاب نموده و به طور تخصصی در آن رشته مشغول آموزش و فعالیت شوند. 

مسابقات

برگزاری جشنواره‌ی  جذاب و سالم بین تمام دانش آموزان در رشته‌های مختلف حضوری نظیر سرود، تئاتر، نمایشنامه‌خوانی، انشا، نماز و…، رشته‌های مختلف کتبی همچون تفسیر قرآن، نهج‌البلاغه، احکام، صحیفه سجادیه و… و رشته‌های ارسالی مانند نقاشی، طراحی، کاریکاتور، هنرهای تجسمی و… برگزار می‌گردد. لازم به ذکر است که در دوران همه‌گیری کرونا نیز این جشنواره‌ها با عنوان‌های کتبی و ارسالی برگزار شدند.

اردوهای تفریحی

  1. درون شهری: اردوهای یک روزه که معمولا به مقصد سالن های ورزشی، مجتمع های تفریحی و … هستند و طبق برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده، اغلب یک روز از هر فصل را به خود اختصاص می‌دهند.
  2. برون شهری: اطلاعات و تجربیات مسئولین و معلمان مدرسه نشان می‌دهد تجربه‌ی کنار هم بودن دانش‌آموزان در اردوهای یک یا چند روزه، جنبه‌های مختلف امور تربیتی و پرورشی فرزندانمان را تکمیل و تجهیز می‌نماید. این اردوها که در شهرهای مختلفی برگزار می‌شوند، علاوه بر آشنایی دانش‌آموزان با فرهنگ، آداب و رسوم و میراث گرانبهای پیشینیان ایران زمین، تجربه‌ی چگونه در کنار هم زیستن، انجام کارهای دسته جمعی و لذت شاد بودن از همراهی با هم را برای فرزندانمان رقم می‌زند.

شوراهای دانش‌آموزی

«مسئولیت‌پذیری» اولین ویژگی ضروری هر فرد برای زندگی در جامعه است و تلاش هر خانواده‌ای در راستای نهادینه کردن این ویژگی از سنین پایین، در شخصیت فرزندش است. سعی ما بر این است که آشنایی با ضوابط و نحوه‌ی پیشبرد درست امور، در جامعه‌ی کوچکی به نام مدرسه‌ انرژی مثبت آموزش داده شود تا فرزندانمان آمادگی بیشتری برای ورود به جامعه‌ی بزرگتر را داشته باشند. شکل‌گیری شوراهای دانش‌آموزی نیز در همین راستا بوده تا دانش‌آموزان بتوانند امور داخلی مدرسه را، به کمک مسئولین مدرسه، مدیریت کنند و برای مدیریت امور مهم‌تر در جامعه، آمادگی‌های لازم را کسب نمایند.

جشنواره خیریه

در راستای آشنایی با مسئولیت‌های اجتماعی، آموزش توجه به دیگران و تقویت احساس نوع دوستی، همه ساله در مدرسه انرژی مثبت جشنواره‌های خیریه‌ای با غرفه‌های متنوعی نظیر غذا و کاردستی و … با حضور اولیا و دانش آموزان برگزار می‌شوند. کلیه عواید این جشنواره‌ها صرف امور خیریه می‌گردند.