نگاهی گذرا به اردوی دوستی، اردویی برای دوستی

تعليم و تربيت، يكي از مهمترين اموري است كه بشر از ديرباز به آن پرداخته و با افزايش آگاهي او از اهميت ضرورت اين فرآيند، سعي شده است كه بيشتر قانونمند و هدفمدار شود. در عصر حاضر صنعتي شدن جوامع انساني، بيشتر وظايف مربوط به رشد و تربيت افراد را بر عهده ی نظام آموزش و مدارس گذاشته است و به اين ترتيب همه ی ما بخش مهمي از عمر خود را صرف يادگيري و آموزش در مدارس مي كنيم. با اين همه امروز بيشتر متخصصان بر اين باورند كه قانونمند شدن، رسمي شدن و سازمان يافتن بيش از حد مدارس و برنامه هاي آن باعث شده است كه تعليم و تربيت بسيار خشك و غيرمنعطف شود. در حالي كه تعليم و تربيت در بطن خود فرآيندي است كه دستيابي به اهداف آن مستلزم انعطاف پذيري، توجه به علائق و استعداد هاي بچه ها و استفاده ی از فعاليتهاي طبيعي است. چنين بينشي باعث شده است كه امروزه در بسياري از كشور ها، تعليم و تربيت در هواي آزاد، يا آموزش در اردو ها مورد توجه قرار بگيرد تا از اين رهگذر هم نقائص نظام هاي آموزشي مرتفع و هم انعطاف پذيري بيشتري لحاظ شود. اردو در حقيقت بخشي از جريان تعليم و تربيت است كه بچه ها به دور از فضاي بسته ی كلاس و اغلب در هواي آزاد و فارغ از مقررات و قوانين خاص مدارس و براساس علائق و رغبت هاي خود به فعاليت هاي ويژه مي پردازند و از اين رهگذر شخصيت آن ها در ابعاد ذهني، عاطفي، اجتماعي، اخلاقي و… به طور متعالي رشد مي يابد. اردو در كشور هاي صنعتي و پيشرفته ی دنيا روز به روز از اهميت و جايگاه بالايي برخوردار مي شود به نحوي كه در كشوري نظير استراليا، بيش از 30 مركز آموزش اردويي وجود دارد و بيش از ده درصد دانش آموزان تحت پوشش اردو ها قرار مي گيرند. بزرگترين مركز اردويي جهان در كشور آلمان واقع شده است. يكي از ويژگي هاي آموزش و پرورش نوين در ايران نيز توجه خاص به فعاليت هاي مكملي است كه دانش آموزان آن را از كلاس درس آغاز و خارج از مدرسه انجام مي دهند. اين فعاليت ها و اردو ها با مشاركت و تعامل دانش آموزان، معلمان، مربيان و اولياء آنان انجام مي گيرد و موجب شكوفايي استعداد ها، تعميق يادگيري، تمرين آموخته ها، مسئوليت پذيري، مشاركت و همكاري، همزيستي مسالمت آميز، و آشنايي با فرهنگ هاي بومي، منطق هاي ملي و جهاني مي شود.

به اعتقاد کارشناسان، اردو و سفر يک فعاليت مقطعي و فوق برنامه نيست بلکه يک فرآيند آموزشي، پرورشي است که ناظر به اهداف و برنامه هاي مرتبط با سطح و مقطع تحصيلي دانش آموزان از اصلي ترين پارامتر هاي اثرگذار در حوزه ی جامعه پذيري آن ها مي باشد.بنابراين مي توان نتيجه گرفت که اردو ها و سفر هاي دانش آموزي جايگاه مهمي براي يادگيري و تمرين فعاليت هاي گروهي و آماده شدن براي مشارکت در جامعه ی گسترده ی امروز به شمار مي روند. يکي از مهم ترين آثار اين اردو ها، دور کردن دانش آموز و دانشجو از فضاي رسمي و خشک کلاس است که مي تواند با فراهم ساختن يک محيط باز و شاداب و تغيير مکان، ظرفيت مناسبي را براي بهره برداري آموزشي فراهم آورد.

«اردو» در امر آموزش با توجه به دارا بودن کيفيت ويژه ی خود، داراي ظرفيتي است که بسياري از حرف هاي ناگفته ی مدرسه را مي توان در آن گفت. طبيعي است که اردو به لحاظ روش تربيتي خاص خود در مقايسه ی با مدرسه، شيوه اي است عملي كه در جان و روان نوجوان قرار مي گيرد و شايد راز موفقيت اردو همين تفاوت اساسي روش هاي آن با روش هاي کلاسيک و نظام دار مدرسه اي باشد.

بهترین زمان برای دوست یابی در شرائط سني دانش آموزان، به خصوص دانش آموزان مقطع پايه ي اول دبيرستان است كه شخصيت اين عزيزان در حال شكل گيري است.اردو هاي برون استاني و دوري چند روزه از خانواده فرصتي است تا عزيزان مان در فراواني جمعيت دانش آموزي به اين هدف برسند. (كه این مهم فقط براي مجتمعي مانند مجتمع انرژی مثبت و با چندين واحد آموزشي مقدور است.).در كلاس های درس، زندگي، تمرين و حل مسائل زندگي جمعي آموخته مي شود. در واقع اردو هاي مجتمع پيش نياز قبولي در «كنكور زندگي» است. خوشبختانه با استقبال چشمگير خانواده ها براي ثبت نام فرزندانشان در مدارس انرژی مثبت اين امكان فراهم آمده است تا شايسته ترين ها در كنار يكديگر قرار بگيرند و از فرصتي كه براي تعامل فرهنگي ايجاد شده در جهت رشد و تعالي يكديگر استفاده بكنند.

آماده سازي برای اردو:

                                                                              آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست       هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

براي بسياري از خانواده ها اين که فرزندشان مستقل از خانواده به سفري چند روزه در خارج از استان بروند تجربه اي جديد است و طبيعتاٌ نگراني هاي خاصي را نیز در بردارد. اولياء محترم نیز با حسن نظر به مجتمع انرژی مثبت ، مهم ترين سرمايه ي زندگيشان را با اتکال به الطاف الهي به مسئولين مجتمع مي سپارند و مسئولين نيز با آگاهي کامل از حساسيت و خطير بودن رسالتي که عهده دار شده اند در هيچ بخشي از مراحل تدوين دستور العمل هاي اجرايي و به روز کردن برخي موارد، توجيه دستور العمل ها براي همکاران و دانش آموزان و اجراي بند بند برنامه ها و نظارت مستمر و… قصور نمي كنند.

برادران حضرت يوسف (س) وقتي از پدر خواستند تا در سفر به کنعان برادر تني يوسف «بنيامين» نيز با ايشان راهي بشود، حضرت يعقوب (س) که از سپردن يوسف به آن ها تجربه اي تلخ داشت اين بار فرزند را نه به آن ها بلکه به خدا سپرد و فرمود:
« فَاللّهُ خَيْرٌ حَافِظًا وَ هُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ » (يوسف – 64). پس خداوند بهترين نگهبان است و اوست مهربان ترين مهربانان.

اردوهای دبیرستان انرژی مثبت

اردوی معارفه دانش اموزان سال دهم:

دبیرستان انرژی مثبت هر ساله برای دانش اموزان پایه دهم که اولین سال متوسطه دوره دوم را تجربه می کنند اردویی مفرح برگزار می کند تا دانش اموزان با روندهای اجرایی، آموزشی و فرهنگی مدرسه بیشتر آشنا شوند. در این اردو مدیر دبیرستان، معاون اجرایی، معاون آموزشی، معاون فرهنگی و مسئول پایه دهم مطالب اساسی و مهم دبیرستان را با دانش آموزان در میان می گذارند.

اردوی خمده:

در طول ترم تابستان هر هفته یک روز به اردوهای تفریحی اختصاص داشت. یکی از این اردوها، اردوی روستای خمده بود. روستایی زیبا در مسیر فیروزکوه و زرین دشت با رودخانه ای خروشان و استخری طبیعی. آب تنی در هوای گرم تابستان لذت بخش بود.

اردوی دارآباد:

در طول ترم تابستان هر هفته یک روز به اردوهای تفریحی اختصاص داشت. یکی از این اردوها، اردوی ارتفاعات دارآباد بود. در یک روز تابستانی، کوهنوردی، گعده با دوستان کنار رودخانه، آب تنی و جوجه کباب. کلی خوش گذشت.

اردوی هفت چشمه ؛

در طول ترم تابستان هر هفته یک روز به اردوهای تفریحی اختصاص داشت. یکی از این اردوها، اردوی هفت چشمه بود. هفته چشمه اسم یک منطقه است در مسیر جاده چالوس. یک رودخانه با صفا دارد. و منظره های زیبا و دیدینی. به همه اینا اضافه کنید آب تنی و شیرجه زدن و جوجه کباب.

اردوی مشهد مقدس :

اردوی مشهد مقدس دبیرستان انرژی مثبت آذرماه سال 1398 ویژه دانش اموزان پایه دهم برگزار گردید. دانش آموزان در این اردو ضمن استفاده از فیوضات معنوی حرم مطهر حضرت رضا علیه السلام در فضایی گرم و صمیمی توانستند دوستی های خود را ذیل عنایات آن حضرت محکم تر کنند. در این اردو دانش آموزان از سالن فوتسال و سرزمین موجهای خروشان و مجتمع خرید الماس شرق بازدید کردند.

اردوی قشم:

همواره یکی از اردوهای برون استانی دانش آموزان به سفر سیاحتی اختصاص دارد. در سال تحصیلی 99-98 دانش آموزان پایه یازدهم با وسیله نقلیه قطار به جزیره زیبای قشم سفر کردند و در هتل چهار ستاره ساحل طلایی قشم ساکن شدند. در طول اقامت در جزیره قشم دانش آموزان از جزیره هنگام، جنگلهای حرا، دره ستارگان، چاه کوه و … بازدید کردند